O projekcie

 


 

W małej wsi Dębska Wola, gdzie ulice wciąż pamiętają ślady wojennej zawieruchy, znajduje się Szkoła Podstawowa imienia Jakuba Szelesta. Patronem tej placówki jest bohater, który w czasach II wojny światowej walczył w Armii Krajowej. Historia szkoły sięga kilku pokoleń wstecz. W starej części budynku wciąż kryją się tajemnice minionych lat. W okolicy, gdzie stoczono jedną z największych bitew pancernych II wojny światowej, znajdują się krzyże pancerne. 

W czasach, gdy chmury wojny przesłoniły niebo, gmina Morawica stała się bowiem świadkiem dramatycznych chwil, które przeszły do historii Polski. Wspomnienia bitwy pancernej, która rozegrała się w styczniu 1945 r., wciąż ukryte są w zakamarkach tej ziemi. Krzyże pancerne, zbudowane z elementów pozbieranych z pól bitewnych, stanowią nie tylko memento przeszłości, lecz także przypominają o nieuchronnej potrzebie pojednania i zgody. Ich obecność na naszej ziemi, gdzie kiedyś huczały armaty i szalała wojenna burza, jest jak symboliczne zawołanie, by zamiast broni wznosić mosty, zamiast wojny, szerzyć pokój i wzajemne zrozumienie. Po 78 latach rzeka Czarna Nida odsłoniła światu legendarny pojazd pancerny Bergepanther. Ten majestatyczny znak z przeszłości, który przez dziesięciolecia tkwił w głębinach, niespodziewanie pojawił się na powierzchni, jakby chcąc przypomnieć o swym istnieniu i o znaczeniu, jakie miał w historii tych ziem. To odkrycie przywołuje wspomnienia dawnych dni i ukazuje, że historia gminy Morawica, chociaż często zagubiona w nurtach czasu, wciąż potrafi zaskakiwać i inspirować… 
 
 


 
Wyruszyliśmy, by zgłębić tajemnicę legendarnych: Pantery i Bergepanther...
Tak powstał autorski projekt edukacyjny ,,Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica". 
 
 Projekt ,,Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica" to edukacyjna podróż w głąb historii, która ożywa poza granicami tradycyjnych podręczników. To inicjatywa, która rzuca światło na wydarzenia, które choć miały ogromne znaczenie, pozostały dotąd w cieniu wielkich opowieści.

Przez ten projekt uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zgłębić lokalną historię, odkrywając ślady przeszłości, które kształtowały teraźniejszość regionu Morawica. To była szansa, by zrozumieć, jak wydarzenia sprzed lat wpłynęły na dzisiejszy krajobraz, kulturę i pamięć społeczną.

Projekt nie był tylko suchym przekazem faktów na temat bitwy pancernej!
Zaangażowanie społeczności lokalnej; rodziców, nauczycieli, ekspertów, entuzjazm młodych ludzi, którzy pragnęli poznawać swoje korzenie, sprawiły, że ,,Szlakiem krzyży pancernych" to nie tylko projekt edukacyjny, ale przede wszystkim misja odkrywania i zachowania unikalnej lokalnej tożsamości. To przykład, jak ważne jest docenianie i pielęgnowanie regionalnej historii, która często ukrywa w sobie niezwykłe opowieści ważne dla całego narodu.
 

 
 
Zainspiruj się projektem- możesz przeprowadzić jego elementy z własną grupą projektową.
 
 W pogoni za Panterą! Rozkład naszych manewrów podczas projektu:


1. Odkrywcy tajemnic w lokalnych archiwach.

Eksploracja Archiwum Państwowego w Kielcach dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pana Konrada Maja. Ten etap projektu pozwolił nam odkryć zapomniane historie, dokumenty, fotografie oraz inne artefakty, które były cennym źródłem informacji o przeszłości naszego regionu.

2. Warsztaty w terenie z ekspertem na szlaku krzyży pancernych. 

 Uczestnicy projektu wraz z rodzicami, dziadkami mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych prowadzonych przez eksperta bitwy pancernej w gminie Morawica, panem M. Dziewięckim. Niecodzienna lekcja historii rozpoczęła się od części teoretycznej, która wprowadziła rodziny w tematykę bitwy pancernej. Następnie, wyruszyliśmy śladami dramatycznych wydarzeń z 1945 roku. Trasa wyprawy historycznej obejmowała kluczowe miejsca bitewne, w tym stanowiska słynnego czołgu Pantera nieopodal Radomic. Chwilę zadumy i pamięci poświęciliśmy, zapalając symboliczny znicz pod Krzyżem Pojednania.


3. Czołgiem w storytelling

 Uczestnicy projektu o bitwie pancernej w gminie Morawica wcielili się w role scenarzystów i tworzyli opowieść osadzoną w 1945 roku podczas tego historycznego starcia. Dzięki storytellingowym kartom graficznym i planerom opowieści przygotowanym przez koordynatorkę projektu Annę Piwowarską, każdy mógł wnieść swój wkład i wspólnie tworzyć historię. Wymyślone motywy zdrady podczas wojny i wątki miłosne dodały emocji uczniowskim opowieściom. Przeniosły również uczestników warsztatów w świat tamtych czasów, ukazując im różne aspekty ludzkich losów.

4. Cyfrowa ekspedycja po pancernym dziedzictwie gminy Morawica. 

Młodzi odkrywcy przenieśli się w świat historycznych wydarzeń podczas warsztatów tworzenia wirtualnych zagadek do gry w Genially. Zespoły uczniowskie opracowywały zagadki, które były nie tylko ciekawym wyzwaniem intelektualnym, ale też pozwoliły im na poznanie różnych aspektów tego historycznego starcia. Pracując nad zagadkami zespoły uczniowskie, mogły skorzystać z bogactwa wiedzy zgromadzonej na stoliku eksperta. Mapki, zdjęcia, statystyki bitwy, artykuły w czasopiśmie militarnym, notatki przygotowane przez koordynatorkę projektu – to wszystko pomogło im w lepszym zrozumieniu kontekstu bitwy w gminie Morawica. A. Piwowarska, zapoznała uczniów z zasadami tworzenia wirtualnych escape roomów na podstawie własnego historycznego pokoju zagadek, który został opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki tym warsztatom uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności społeczne i twórcze, ale również pogłębili wiedzę na temat lokalnej historii.


5. W pogoni za czołgiem Pantera!

Naszym celem była wizyta w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, gdzie na uczniów czekała wyjątkowa gra terenowa śladami historycznej Pantery z Bieleckich Młynów.

Na placu muzealnym, pośród eksponatów takich jak czołgi, przyłbice i ciężka artyleria, ukryto liczne zagadki. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny, które z zapałem podjęły wyzwanie rozwiązania zagadek związanych z militariami. Ta rywalizacja nie tylko dostarczyła mnóstwo zabawy, ale również pozwoliła na zgłębienie wiedzy o historii naszego kraju poprzez interaktywną formę nauki.

Po emocjonującej grze terenowej mieliśmy przyjemność zwiedzić muzeum z przewodnikiem, który był naocznym świadkiem wydobycia czołgu Pantera w Bieleckich Młynach. Jego opowieści o historii tego wyjątkowego miejsca wzbogaciły naszą wiedzę o ważnych wydarzeniach historycznych.

 Kolejnym przystankiem była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie młodzi historycy mieli okazję zobaczyć z bliska eksponaty z różnych epok, od średniowiecznych zbroi po eksponaty z drugiej wojny światowej. To była prawdziwa lekcja historii na żywo!

6. Spotkanie z pancerną historią gminy Morawica.

W klimatycznej atmosferze podsumowaliśmy projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”. Wydarzenie to zgromadziło grono gości: rodziców, dzieci, przyjaciół szkoły, a także ekspertów – pana Marcina Dziewięckiego, pana Konrada Maja – oraz miłośników lokalnej historii.

Na wstępie, goście zostali przeniesieni w czasie dzięki filmowi, zrealizowanemu w murach naszej szkoły pod kierunkiem Anny Piwowarskiej, opowiadającemu o lokalnych bohaterach: pułkowniku Tomaszu Zapolskim, Jacku Miziura i Stanisławie Dębskim z Łabędziowa, którzy z bohaterstwem walczyli o niepodległość naszego kraju.

Rodzice uczniów wraz ze swoimi synami : Dominkiem i Piotrem odczytały wymyślone listy z frontu matek do synów. Ich relacje przypomniały najważniejsze momenty bitwy pancernej w gminie Morawica. Zakończenie tych opowieści, nawiązujące do Krzyża Pojednania w Radomiach, stanowiło mocne wezwanie do pojednania i zrozumienia, podkreślając, że historia, mimo swojej bolesnej natury, może być fundamentem dla przyszłych pokoleń w budowaniu pokoju i wzajemnego szacunku.

Następnie zaprezentowano grę wirtualną o bitwie pancernej w gminie Morawica, stworzoną przez uczniów  pod kierunkiem koordynatorki projektu Anny Piwowarskiej.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów wydarzenia była wystawa artefaktów z pól bitewnych gminy Morawica, zorganizowana dzięki zaangażowaniu pana Konrada Maja – pracownika Archiwum Państwowego w Kielcach, kolekcjonera i autora publikacji „Tropem jednej z największych bitew pancernych na ziemiach polskich. Styczeń 1945”. Prezentowane eksponaty umożliwiły uczestnikom bezpośrednie spotkanie z historią, wzbudzając zainteresowanie wśród osób w różnym wieku.
Bezcennym uzupełnieniem popołudnia były rozmowy, podczas których, dzięki wspomnieniom naocznego świadka – pana T. Ślusarczyka – historia zyskała osobisty i niezwykle realny wymiar. Jego relacje z tamtych czasów skupiły na sobie uwagę wszystkich obecnych, stając się niezapomnianą częścią spotkania.

 Ale to jeszcze nie wszystko! 😉Nasz projekt otrzymał grant na realizację pomysłów edukacyjnych w ramach programu Edukacja Inspiracja. Nasza historia porwała Fundację Szkoła z Klasą i znaleźliśmy się w gronie 30 szczęśliwców z całej Polski, którzy zostali objęci wsparciem mentroskim i finansowym.

Fundacja Szkola z Klasą- etap zakwalifikowania- czytaj tutaj

Spójrzcie na tę ilość pozytywnej energii od Fundacji Szkoła z Klasą!

Edukacja Inspiracja- Fundacja Szkoła z Klasą

 

Finalnie wzięliśmy udział w podsumowaniu projektu , które odbyło się w Muzeum Polin w Warszawie.  W wydarzeniu uczestniczyło 30 nauczycieli z całej Polski, którzy pracują z uczniami klas 4-8.                     W pięciogodzinnym wydarzeniu zespoły prezentowały efekty swoich prac, uczestniczyliśmy również        w warsztatach wymieniając doświadczenia i sukcesy. Projekty były niezwykle różnorodne i kreatywne.

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczniowie  z klasy V z pasją dzielili się swoją wiedzą. Dziękujemy Fundacji Szkoła z Klasą za wsparcie mentorskie i grant, który umożliwił realizację naszego projektu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tak inspirującego przedsięwzięcia!

Podsumowanie projektu w Warszawie- zlot inspracji! 


 
 


Pomysłodawczyni oraz koordynatorka projektu- Anna Piwowarska. Grupa projektowa- wybrane klasy ze Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli

Komentarze

Popularne posty